خدمات حمل و نقل ریلی

تاریخچه انواع حمل و نقل ریلی در ایران

ایران دارای 10460 کیلومتر طول خط راه‌آهن بوده این مقدار در طی 100 سال ساخته شده است. ایران دارای موقعیت جغرافیایی بی‌نظیری است. به گونه‌ای که بهترین راه ارتباطی اروپا به خاور دور به شمار می‌آید و بسیاری از کشورهای استعمارگر در صده‌های اخیر از راه ایران برای عظیمت به هندوستان استفاده می‌کردند. متاسفانه سیاست‌های غلط و بافت فرسوده صنعت ریلی کشور این اجازه را نداده است تا از این صنعت پر رونق بهره‌های بین المللی ببریم.

صنعت حمل و نقل ریلی کشور نتوانسته به خوبی انتظارات مردم را برآورده کند؛ به گونه‌ای که علی‌رغم افزایش قیمت تعرفه‌ها و بلیط‌ها هنوز کیفیت قطارها تغییری نکرده و همین امر موجب شده است تا مسافران سایر روش‌های حمل و نقل را ترجیح دهند. اما، حمل و نقل ریلی کشور در طی سال‌های اخیر یک موفقیت بزرگ کسب کرده و آن هم اینکه بسیاری از تاجران برای ارسال کالاهای خود از قطارهای باربری استفاده کرده‌اند.

این موضوع باعث شده است تا بسیاری از شرکت‌های ترانزیت به فکر توسعه صنعت ریلی کشور بیفتند. این شرکت‌ها با واردات انواع واگن‌های پیشرفته صنعت حمل و نقل کشور را رونق بخشیده‌اند. برای آشنایی با انواع حمل و نقل ریلی و خدماتی که شرکت‌های باربری ارائه می‌دهند شما را به خواندن ادامه مطلب دعوت می‌کنیم.

حمل و نقل ریلی چگونه انجام می‌شود؟

حمل و نقل از طریق راه‌آهن تحت شرایط خاصی انجام می‌شود. برای جابجایی کالاها از واگن‌های باری مخصوصی استفاده می‌شود که هر کدام وظیفه منحصربفردی دارند. واگن‌های باری از نظر شکل ظاهری دارای انواع مختلفی هستند که در ادامه به چند نمونه از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

واگن‌های مسطح

از واگن‌های مسطح در انواع حمل و نقل ریلی استفاده می‌شود. از این واگن‌ها برای حمل ماشین‌آلات و کالاهای سنگین که دارای طول زیادی هستند، استفاده می‌شود. کالاهایی نظیر میلگرد، قطعات آهنی و تیرآهن که با واگن‌های مسطح دو محوره، چهار محوره و یا شش محوره حمل می‌شوند.

واگن‌های مسقف

این واگن‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که پس از قرارگیری کالاها، درب آن بسته و پلمپ شود. اینکار باعث می‌شود تا کالاها از هر گونه آسیبی به دور باشند. برخی از کالاهایی که در برابر نور خورشید، اکسیژن و رطوبت مقاوم نیستند از طریق این واگن‌ها جابجا می‌شوند. معمولا، این واگن‌ها به دو صورت دو محوره و چهار محوره ساخته می‌شوند.

واگن‌های لبه‌کوتاه و لبه‌بلند

از این واگن‌ها در انواع حمل و نقل ریلی استفاده می‌شود. از واگن‌های لبه‌کوتاه در حمل آهن‌آلات و مصالح ساختمانی و از واگن‌های لبه‌بلند در حمل مواد معدنی و کالاهای صنعتی استفاده می‌شود. این واگن‌ها توانایی حمل بارهای سنگین را داشته و در بسیاری از موارد چندین تن بار را با خود حمل می‌کنند.

واگن‌های مخزن

یکی دیگر از واگن‌هایی که در صنعت حمل و نقل ریلی مورد استفاده قرار می‌گیرد، واگن‌های مخزن هستند. این واگن‌ها نیز مانند سایر واگن‌های دیگر در دو نوع دو محوره و چهار محوره ساخته می‌شوند. از این واگن‌ها در حمل سوخت و انواع مایعات استفاده می‌شود. بسیاری از تاجران برای حمل چنین کالاهایی با مشکلات متعددی روبرو می‌شوند که وجود واگن‌های مخزنی نگرانی آن‌ها را از بابت حمل کالاهای مایع برطرف کرده است. این کالاها در کمترین زمان ممکن به مقصد خواهند رسید.

واگن‌های یخچالی

از دیگر واگن‌هایی که در انواع حمل و نقل ریلی مورد استفاده قرار می‌گیرد، واگن‌های یخچالی هستند که برای حمل انواع مواد فاسدشدنی نظیر لبنیات، گوشت، سبزیجات و غیره کاربرد دارند. این واگن‌ها دارای سیستم خنک‌کننده حرفه‌ای هستند و در طول سفر درجه حرارت یخچال به طور اتوماتیک تنظیم می‌شود.

دسترسی آزاد به شبکه حمل و نقل ریلی

شاید، بسیاری از افراد تصور می‌کنند که راه‌آهن تنها مختص به دولت بوده و فقط این مرجع قانونی می‌تواند به حمل و نقل بپردازد. اما، وزارت راه و شهرسازی کشور به منظور افزایش سهم حمل و نقل ریلی اقدام به جذب سرمایه‌گذاران خصوصی کرده است. همانطور که تمام افراد جامعه حق استفاده از جاده‌ها و اتوبان‌ها را دارند، امکان استفاده از حمل و نقل ریلی نیز برای عموم آزاد است؛ به گونه‌ای که پس از عقد قرارداد تجاری با وزارت راه و شهرسازی و رعایت قوانین مربوطه، می‌توان از امکانات شبکه ریلی کشور استفاده کرد.

 

کافیست هنگام عقد قرارداد نوع فعالیت خود را مشخص و با پرداخت اجاره سالیانه از خطوط ریلی کشور استفاده شخصی کرد. بسیاری از شرکت‌های مسافربری با خرید واگن‌های مسافربری و باربری به جرگه انواع حمل و نقل ریلی نظیر مسافربری، باربری و گردشگری می‌پیوندند. این شرکت‌ها موظفند تمام قوانین مربوط به حفظ ایمنی، بیمه، مالیات و سایر مقررات را رعایت کنند. در مقابل نیز دولت وظیفه دارد تا تمام امکانات را برای عبور و مرور قطارها فراهم کند و شرایط حمل و نقل را توسعه ببخشد. در صورتی که دولت به تعهدات خود در این زمینه عمل نکند، شرکت خصوصی می‌تواند با تنظیم شکایت از او طلب خسارت کند.